Spożywanie trunków przez osoby pełnoletnie nie jest w Polsce przestępstwem i samo w sobie nie ma żadnych następstw prawnych. Alkohol pity w rozsądnych ilościach nie powoduje też zwykle niebezpiecznych skutków zdrowotnych. Jednak nawet niewielkie stężenie alkoholu we krwi – określane przez polskie prawo jako stan po spożyciu alkoholu (między 0,2 a 0,5 promila we krwi) – może mieć poważne konsekwencje, także finansowe. Musisz zdawać z nich sobie sprawę, jeśli korzystasz z ubezpieczeń – jako kierowca, pracownik, a nawet jako turysta.
Każdy kierowca wie, że prowadzenie pojazdu pod wpływem trunków jest nie tylko niebezpieczne, ale też może mieć poważne skutki prawne. Jazda w stanie po spożyciu alkoholu jest wykroczeniem obciążonym wysoką grzywną i czasową utratą prawa jazdy. Stan nietrzeźwości (powyżej 0,5‰ alkoholu we krwi) za kółkiem grozi nawet karą więzienia i konfiskatą pojazdu. Nie są to jednak jedyne konsekwencje, jakie dotkną nietrzeźwego kierowcę, jeśli przydarzy mu się choćby niewielka kolizja drogowa, nie wspominając o wypadku, w którym ucierpi którykolwiek z uczestników ruchu.
Jeśli spowodujesz wypadek drogowy na trzeźwo, obowiązkowe ubezpieczenie OC ochroni Cię przed finansowymi konsekwencjami tego zdarzenia. Towarzystwo ubezpieczeniowe pokryje koszty:
W przypadku śmierci poszkodowanego o odszkodowanie mogą ubiegać się jego bliscy. Wówczas Twoja polisa OC pokryje koszty pogrzebu czy renty dla małoletnich dzieci. Jeśli jednak spowodowałeś wypadek, prowadząc pojazd pod wpływem alkoholu, to będziesz musiał za wszystkie szkody zapłacić z własnej kieszeni. TU wypłaci rekompensatę poszkodowanym, ale zwróci się do Ciebie z żądaniem zwrotu wartości odszkodowania.
Wyłączenie odpowiedzialności firmy ubezpieczeniowej, jakie znaleźć można w każdej polisie, dotyczy nie tylko OC, ale także AC czy NWW. Oznacza to, że spowodowawszy szkodę pod wpływem alkoholu, nie otrzymasz rekompensaty z tytułu uszkodzenia własnego pojazdu czy holowania go. Nie możesz też liczyć na pokrycie kosztów leczenia, jeśli doznasz uszczerbku na zdrowiu. W przypadku Twojej śmierci, bliscy nie otrzymają odszkodowania. Co więcej, gdy w Twojej historii znajdzie się zdarzenie drogowe pod wpływem alkoholu, musisz liczyć się z wysokimi kosztami odnowienia polisy.
Według ustawy o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych pracownikom przysługuje odszkodowanie, jeśli doznają uszczerbku na zdrowiu w związku z wykonywaniem czynności na rzecz pracodawcy lub w drodze do pracy. Ustawodawca przewiduje jednak wyjątki od tej reguły. Zgodnie z treścią art. 21 ust. 2 wyżej wymienionej ustawy świadczenia z ubezpieczenia wypadkowego nie przysługują ubezpieczonemu, który, będąc w stanie nietrzeźwości (…) przyczynił się w znacznym stopniu do spowodowania wypadku.
Jeśli ulegniesz wypadkowi przy pracy w związku ze stanem nietrzeźwości, nie możesz liczyć na:
Powyższe wyłączenie dotyczy nie tylko pracowników etatowych, ale wszystkich płatników ZUS podlegających ubezpieczeniu wypadkowemu, w tym – przedsiębiorców.
Na uwagę zasługuje znajdujące się w przytoczonej treści ustawy sformułowanie „przyczynił się w znacznym stopniu”. Wskazuje ono, że sam fakt nietrzeźwości pracownika w miejscu pracy (lub w drodze do niej) nie może być dla ubezpieczyciela podstawą odmowy wypłaty świadczeń z ubezpieczenia wypadkowego. Konsekwencje z okoliczności, że znajdowałeś się pod wpływem alkoholu, wykonując powierzone Ci zadania, może wyciągać pracodawca. Możesz jednak skutecznie ubiegać się o odszkodowanie z ZUS, jeśli do wypadku doszło niezależnie od tego, że w jego chwili pozostawałeś pod wpływem alkoholu – zwłaszcza gdy świadczyłeś wówczas pracę i wykonywałeś ją w sposób prawidłowy.
Osoby, które na co dzień korzystają z ubezpieczeń społecznych czy pracowniczych, często chcą zapewnić sobie dodatkową ochronę podczas urlopu, w szczególności wtedy, gdy wybierają się za granicę albo planują oddawać się potencjalnie ryzykownym aktywnościom, np. ekstremalnym sportom. W okresie wakacyjnej beztroski nietrudno o zdarzenia, których skutki mogą wiązać się z nieprzewidzianymi kosztami.
Przed przykrymi konsekwencjami wypadków w czasie urlopu uchroni Cię dobre ubezpieczenie turystyczne. Z odpowiednio wybraną polisą możesz liczyć na to, że TU pokryje koszty np.:
Twoja polisa turystyczna może objąć także wiele innych nieszczęśliwych zdarzeń. Czy stracisz prawo do świadczeń, jeśli wydarzą się, gdy będziesz pod wpływem alkoholu? Niekoniecznie. Jeszcze do niedawna stan nietrzeźwości w czasie objętego ubezpieczeniem zdarzenia przekreślał szansę na odszkodowanie. Dziś większość towarzystw ubezpieczeniowych proponuje klientom tzw. klauzulę alkoholową. To zapis w umowie ubezpieczeniowej, na mocy którego zostaje ona rozszerzona na niektóre wypadki po spożyciu trunków. Pozwoli Ci na przykład na pokrycie kosztów leczenia związanych z doznanymi wówczas urazami. Możesz także ubiegać się o odszkodowanie, jeśli poniesiesz stały uszczerbek na zdrowiu.
Korzystając z polisy z klauzulą alkoholową, pamiętaj, że mogą obowiązywać Cię pewne limity dotyczące maksymalnego poziomu alkoholu we krwi, do którego przysługuje Ci ochrona. Zwróć także uwagę, że klauzula alkoholowa nie ma zastosowania w przypadku zdarzeń wynikających ze skrajnej lekkomyślności, niedbalstwa, niedostosowania się do podstawowych zasad bezpieczeństwa czy złamania przepisów prawa.
Nieszczęśliwe wypadki to zdarzenia, których nie można przewidzieć. Jeśli jednak zdarzają Ci się w stanie upojenia alkoholowego, powinieneś wyciągnąć z tego faktu ważny wniosek. Najprawdopodobniej mógłbyś uniknąć tych zdarzeń, będąc trzeźwym. Ani jazda samochodem, ani praca zawodowa, ani wspinaczka górska pod wpływem alkoholu nie jest dobrym pomysłem. Stwarzasz w ten sposób zagrożenie dla siebie i swojego otoczenia. Jeśli nie potrafisz powstrzymać się od spożywania trunków w takich okolicznościach, zapraszam do kontaktu. Zajmuję się farmakologicznym leczeniem uzależnienia od alkoholu, dzięki któremu łatwiej Ci będzie zrezygnować z picia wtedy, gdy może się ono okazać tragiczne w skutkach.