Zerwij z nałogiem już dziś!
Zadzwoń: +48 784 441 285

leczenie alkoholizmu poznań

Na czym polega leczenie alkoholizmu?

Alkoholizm jest chorobą, która może mieć bardzo poważne konsekwencje, dlatego nie wolno bagatelizować objawów wskazujących na uzależnienie. Jeśli czujesz, że picie alkoholu zaczęło wymykać Ci się spod kontroli, nie zwlekaj z podjęciem leczenia! Pamiętaj przy tym, że od alkoholizmu trudno uwolnić się siłą woli. Ta choroba wymaga systematycznej, kompleksowej terapii, która prawdziwie skuteczna i bezpieczna jest wówczas, gdy powierzy się ją specjalistom. W moim gabinecie w Puszczykowie koło Poznania zajmuję się leczeniem alkoholizmu metodami farmakologicznymi. Takie postępowanie należy uzupełnić o psychoterapię. Przeczytaj poniższy artykuł, by dowiedzieć się, na czym dokładnie polega leczenie alkoholizmu i jaką rolę odgrywa w tym procesie wszywka alkoholowa.




Kiedy picie alkoholu staje się nałogiem?

W kulturze Zachodu spożywanie alkoholu jest zwyczajem tak częstym i powszechnym, że wiele osób ma problem z odróżnieniem okazjonalnego picia od nałogu. Być może zastanawiasz się, czy jesteś uzależniony, skoro codziennie wypijasz kieliszek wina do obiadu albo gdy sięgasz po piwo, ilekroć spotykasz się z przyjaciółmi. Granica pomiędzy piciem alkoholu dla przyjemności a uzależnieniem jest, niestety, bardzo nieostra. Do dziś nie wyjaśniono też jednoznacznie mechanizmów odpowiedzialnych za rozwój alkoholizmu. Wiadomo jednak, że jego początkiem może stać się nawet sporadyczne, towarzyskie picie oraz że choroba alkoholowa może dotknąć każdego bez wyjątku – niezależnie od płci, wieku, wykształcenia, zasobności portfela czy sytuacji rodzinnej.

Alkoholizm to choroba, w przebiegu której traci się kontrolę nad spożywaniem alkoholu. Trudno zapanować nad odruchem sięgania po kieliszek, ponieważ picie staje się warunkiem dobrego samopoczucia – tak psychicznego, jak i fizycznego. Początkowo alkoholik pije po to, by się zrelaksować – zapomnieć o przykrych zdarzeniach albo nabrać pewności siebie przed ważnym spotkaniem. Z czasem zaczyna szukać pretekstu do picia, inicjuje spożywanie alkoholu przy różnych okazjach. Może wypić więcej niż inni, a po kilku kieliszkach staje się duszą towarzystwa. Wczesnym objawem choroby jest picie w samotności, nierzadko w nieodpowiednich momentach (np. w czasie pracy). Symptomatyczne jest przy tym ukrywanie tego faktu przed otoczeniem. Już na tym etapie można mówić o chorobie alkoholowej.

leczenie alkoholizmu poznań


Jak rozpoznać, że potrzebujesz leczenia?

Wskazaniem do leczenia alkoholizmu jest występowanie symptomów opisywanych przez międzynarodowe klasyfikacje chorób (ICD-10 i DSM-IV). Należą do nich:

  • głód alkoholowy – psychofizyczna potrzeba napicia się alkoholu, której niezaspokojenie wywołuje silny dyskomfort,
  • zespół abstynencyjny – fatalne samopoczucie fizyczne po odstawieniu alkoholu, które przemija wraz z przyjęciem jego kolejnej dawki,
  • wzrost tolerancji na alkohol – potrzeba wypijania coraz większych dawek alkoholu, celem uzyskania pożądanego samopoczucia,
  • utrata kontroli nad piciem – niezdolność do zaprzestania konsumpcji alkoholu w wybranym momencie,
  • palimpsest alkoholowy – niepamięć zdarzeń, które miały miejsce w czasie spożywania alkoholu,
  • koncentracja życia wokół picia – podporządkowanie codziennej aktywności zdobywaniu alkoholu, spożywaniu go, ukrywaniu skutków picia, itd.

Jeśli w ciągu roku zaobserwowałeś u siebie nawet tylko trzy spośród wyżej wymienionych objawów, to znak, że cierpisz na chorobę alkoholową. Będzie ona postępować, o ile nie podejmiesz odpowiedniego leczenia. W kolejnych stadiach możesz spodziewać się coraz wyższego zapotrzebowania na alkohol i coraz rzadszych okresów abstynencji. Choroba będzie sukcesywnie wyniszczać Twój organizm, prowadząc do poważnych problemów ze zdrowiem. Może doprowadzić także do rozpadu więzi społecznych, utraty pracy, poważnych kłopotów finansowych, a nawet problemów z prawem. Nie zwlekaj więc z podjęciem leczenia alkoholizmu!


Co to warunkiem skutecznej terapii?

Jeśli czytasz ten artykuł, to być może właśnie wykonujesz najważniejszy krok w procesie leczenia alkoholizmu – uświadamiasz sobie, że alkohol stał się dla Ciebie problemem, ponieważ utraciłeś kontrolę nad piciem. Dopóki nie zaakceptujesz tej myśli, trudno Ci będzie podjąć skuteczną walkę z uzależnieniem.

Jeśli gotów jesteś przyznać – choć przed samym sobą – że jesteś alkoholikiem, masz szansę znaleźć w sobie motywację do przezwyciężenia nałogu. To kolejny warunek efektywnej terapii. W Poznaniu leczenie alkoholizmu oferuje wiele bardzo dobrych ośrodków, ale skuteczność ich działań zależy przede wszystkim od Twojej gotowości do pracy nad sobą.

Chcąc uwolnić się od nałogu, musisz być przygotowany na długą terapię, która wymagać będzie od Ciebie konsekwencji i podporządkowania się rozmaitym rygorom, w tym – bezwzględnej abstynencji, którą będziesz musiał utrzymać już do końca życia. Nigdy już bowiem nie przestaniesz być alkoholikiem. Możesz jednak nauczyć się żyć w trzeźwości.


Farmakologiczne leczenie alkoholizmu

W pierwszej fazie leczenia alkoholizmu niezwykle pomocna jest odpowiednio dobrana farmakoterapia. Niestety, jak dotąd nie wynaleziono preparatu, który pozwalałby w prosty sposób uwolnić się od nałogu. Leki mogą jednak znacząco poprawić Twoje samopoczucie fizyczne i wzmocnić motywację do odstawienia alkoholu.

Rekomendowaną procedurą u silnie uzależnionych osób jest detoks alkoholowy. Warto poddać się mu na początku terapii, ponieważ ułatwi Ci to odstawienie alkoholu. Pozwoli pokonać objawy zespołu abstynencyjnego i przezwyciężyć fizyczną potrzebę picia. Przede wszystkim zaś wzmocni Twój organizm wyniszczony przewlekłym nadużywaniem alkoholu.

Walkę z nałogiem wydatnie wspomagają leki, które zniechęcają do sięgania po alkohol. W swoim gabinecie pod Poznaniem zajmuję się leczeniem alkoholizmu z użyciem Disulfiramu (Esperalu) – jednego z najskuteczniejszych preparatów ułatwiających utrzymanie abstynencji. Po jego implantacji awersja do alkoholu utrzymuje się przez wiele miesięcy.


Psychoterapia w leczeniu alkoholizmu

Podstawową metodą leczenia alkoholizmu jest psychoterapia, która – w zależności od Twoich potrzeb – może odbywać się w trybie otwartym lub zamkniętym. Zamknięte ośrodki leczenia uzależnień to dla Ciebie najlepsza opcja, jeśli trudno Ci będzie zrezygnować z odwiedzania miejsc kojarzących się z piciem alkoholu czy zerwać kontakty z kompanami od kieliszka. Tylko jeśli jesteś w stanie z łatwością utrzymać abstynencję, możesz skorzystać z leczenia ambulatoryjnego – regularnie chodzić na spotkania z terapeutą lub grupą wsparcia.

Leczenie alkoholizmu przebiega zgodnie z indywidualnie ustalonym planem. Psychoterapia pozwoli Ci:

  • wzmocnić pozytywną motywację do walki z uzależnieniem,
  • zrozumieć mechanizmy, które prowadzą do nałogowego picia,
  • zmienić nawyki i schematy myślenia sprzyjające sięganiu po alkohol,
  • nauczyć się radzić sobie w sytuacjach, które skłaniają do picia,
  • przezwyciężać kryzysy, do jakich dochodzi w czasie walki z nałogiem,
  • radzić sobie z osobistymi problemami, dotąd „topionymi” w alkoholu,
  • lepiej funkcjonować w kontaktach z innymi ludźmi,
  • wzmocnić poczucie własnej wartości i szacunek do samego siebie,
  • odnaleźć nowe, konstruktywne cele, które nadadzą sens trzeźwemu życiu.

Ważnym elementem terapii jest udział w spotkaniach Wspólnot Anonimowych Alkoholików. Ich członkowie nie tylko mają ogromne (bo osobiste) doświadczenie w walce z nałogiem, ale też mogą stanowić dla Ciebie niezawodne wsparcie w trudnych chwilach. Nic bowiem nie da Ci tyle siły, co poczucie, że w zmaganiu ze swoją słabością nie jesteś osamotniony.


Ile kosztuje leczenie alkoholizmu?

Wiele osób, które gotowe są podjąć walkę z nałogiem, obawia się, że zabraknie im środków na długotrwałą terapię. Warto wiedzieć, że w całej Polsce (w tym – w Poznaniu) leczenie alkoholizmu jest nieodpłatne – zarówno dla osób ubezpieczonych, jak i nieubezpieczonych. Działanie państwowych ośrodków leczenia uzależnień w całości finansowane jest przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Jednak w związku z ograniczoną liczbą miejsc problemem może stać się czas oczekiwania na refundowaną terapię.

Alternatywą dla alkoholików, którym zależy na szybkim podjęciu terapii, jest oferta prywatnych placówek – zwykle dostępnych „od ręki”, ale za określoną opłatą. Choć ceny (zwłaszcza pobytu w ośrodku zamkniętym) mogą zniechęcać, nie można zapominać, że chodzi o inwestycję we własne życie, a także w spokój i szczęście bliskich. Łatwo zresztą policzyć, że środki potrzebne na prywatne leczenie alkoholizmu nie przekraczają sumy, którą chory w kolejnych latach przeznaczyłby na alkohol.

Choć leczenie choroby alkoholowej to proces długotrwały, a niekiedy wymagający nakładów finansowych, decyzja o rozpoczęciu terapii bez wątpienia jest jedną z najlepszych, jakie kiedykolwiek podjąłeś. Tylko będąc trzeźwym, możesz naprawić spustoszenia, które poczynił w Twoim życiu nałóg, nawet jeśli wydaje Ci się, że straciłeś już wszystko. Podczas terapii poznasz wiele osób, które świetnie rozumieją Twoje problemy. Będą one dla Ciebie nieocenionym wsparciem w walce lepsze jutro.

Leczenie alkoholizmu w Poznaniu i okolicach

Gdzie w Poznaniu działają ośrodki leczenia alkoholizmu? Takich placówek jest bardzo wiele, ale różnią się między sobą profilem działania. Możesz więc dokonać wyboru spośród kilku opcji, w zależności od tego, jakiego wsparcia w tej chwili najmocniej potrzebujesz.

Detoks alkoholowy i stacjonarne leczenie alkoholizmu w Poznaniu

Jeśli jesteś na początku swojej drogi w walce z nałogiem, prawdopodobnie potrzebujesz przede wszystkim opanować objawy zespołu abstynencyjnego. Detoksowi alkoholowemu możesz poddać się np. w takich placówkach, jak:

  • Centrum Medyczne HCP przy ul. 28 Czerwca 1956 r. nr 194,
  • Wielkopolskie Centrum Specjalistyczne (Filia nr 1 Szpitala Wojewódzkiego w Poznaniu) przy ul. Juraszów 7/19,
  • Ośrodek Leczenia Uzależnień i Współuzależnienia AGNUS przy ul. Spławie 48,
  • MED BONA VITA przy ul. Gołubiewa 4.

Dwa pierwsze z wymienionych ośrodków to szpitale, które świadczą leczenie alkoholizmu na NFZ, a dwa pozostałe to placówki prywatne. Każdy z nich oferuje odtrucie alkoholowe – pod czujnym okiem personelu medycznego, w atmosferze szacunku i zrozumienia. Wszystkie z placówek prowadzą także intensywną terapię stacjonarną, wiążącą się z kilkutygodniową hospitalizacją lub zakwaterowaniem w danym ośrodku. To bardzo korzystne rozwiązanie w przypadku osób na początku leczenia odwykowego. Przebywanie z dala od dotychczasowego otoczenia ułatwia utrzymanie abstynencji. Oznacza też stały dostęp do profesjonalnej opieki w najtrudniejszym okresie terapii oraz wsparcie grupy osób o podobnych problemach.

Leczenie alkoholizmu w poznańskich oddziałach dziennych

Jeśli z jakiejś przyczyny nie chcesz lub nie możesz uczestniczyć w terapii stacjonarnej, albo jeśli chcesz kontynuować ją po wyjściu z ośrodka, skorzystaj z oferty oddziałów dziennych. I w tym przypadku możesz ubiegać się o miejsce w placówce, która ma kontrakt z NFZ, lub leczyć się prywatnie. Oddziałów dziennych dla osób uzależnionych w Poznaniu jest co najmniej kilka, jeszcze więcej – na obszarze, jakim jest Wielkopolska. Leczenie alkoholizmu w tym trybie warto podjąć blisko miejsca zamieszkania ze względu na konieczność codziennych dojazdów. Na poznaniaków czekają m.in.:

  • Ośrodek Leczenia Uzależnień i Współuzależnień przy ul. Św. Marcina 39,
  • Wielkopolskie Centrum Zdrowia psychicznego Katharsis przy ul. Kórnickiej 24

W okolicy Poznania znajdują się np.:

  • Zakład Leczenia Uzależnień w Charcicach (Charcice 12, koło Chrzypska Wielkiego),
  • Wielkopolskie Centrum Neuropsychiatryczne w Kościanie przy pl. Paderewskiego 1a.

Zajęcia w ośrodkach dziennego pobytu odbywają się codziennie (przez kilka tygodni) od poniedziałku do piątku w określonych godzinach, zazwyczaj – od rana. Uczestnicy mogą otrzymać zwolnienie lekarskie na czas leczenia w trybie dziennym, niemniej ich udział w terapii nie wyklucza prowadzenia w tym czasie normalnego życia – po zajęciach mogą wrócić do swoich zobowiązań.

Na tym etapie leczenia ogromnym wsparciem będzie dla Ciebie terapia Disulfiramem, czyli wszywka alkoholowa. Ułatwi Ci utrzymanie abstynencji w sytuacjach, które przed podjęciem leczenia były dla Ciebie naturalną okazją do sięgania po alkohol. Po zapoznaniu się z cennikiem zabiegu wszywki alkoholowej, zapraszam Cię Na zabieg implantacji Disulfiramu do mojego gabinetu w Puszczykowie koło Poznania.

Poradnie leczenia alkoholizmu w Poznaniu i inne formy terapii uzależnień

Leczenie stacjonarne, a co najmniej w ośrodku dziennego pobytu, to zwykle pierwszy, nieodzowny etap na drodze ku trzeźwemu życiu. Po jego zakończeniu nadal potrzebować będziesz stałego wsparcia, dzięki któremu nie powrócisz do nałogu. Dalsze leczenie zazwyczaj odbywa w trybie ambulatoryjnym, co oznacza regularne spotkania terapeutyczne w wybranej przez Ciebie placówce.

Jedną z opcji stanowią – liczne w Poznaniu – poradnie leczenia alkoholizmu. Należą do nich m.in.:

  • Poradnia Profilaktyki i Terapii Uzależnień Stowarzyszenia Monar przy ul. Sobieskiego 2,
  • Centrum Profilaktyki Uzależnień przy ul. Marcinkowskiego 21,
  • Przychodnia Terapii Uzależnień i Współuzależnienia przy ul. Małeckiego 11,
  • Poradnia Leczenia Uzależnień i Współuzależnień przy Placu Kolegiackim 12 A.

Wiele tego typu placówek oferuje bezpłatne leczenie alkoholizmu na NFZ, które przysługuje zarówno osobom ubezpieczonym, jak i nieubezpieczonym. Wadami tego rozwiązania są długi czas oczekiwania na przyjęcie do poradni oraz ograniczone – ze względu na dużą liczbę zainteresowanych – możliwości pracy indywidualnej, a w przypadku sesji grupowych – praca w większych zespołach, co może utrudniać terapeucie rozpoznanie potrzeb poszczególnych pacjentów.

Alternatywę stanowi terapia indywidualna w prywatnych, działających komercyjnie gabinetach specjalizujących się w leczeniu alkoholizmu. W Wielkopolsce są ich setki, więc dokonując wyboru, zwróć uwagę, jaką renomą cieszy się dana placówka. Prywatne leczenie wymaga pewnych nakładów finansowych, niemniej intensywna praca indywidualna z dobrym terapeutą daje duże szanse na uwolnienie się od nałogu.

Niezależnie od wybranej opcji terapii alkoholizmu, warto jednocześnie korzystać ze wsparcia grup samopomocowych wspólnoty Anonimowych Alkoholików, które spotykają się przy ośrodkach leczenia uzależnień, parafiach, ośrodkach pomocy społecznej itp. Spis aktualnych mityngów AA znajdziesz pod tym linkiem.

Masz dość? Pragniesz rzucić nałóg alkoholowy?
Potrzebujesz profesjonalnego wsparcia?


Zapraszam do kontaktu! Jestem, by Tobie pomóc.

+48 784 441 285