Wszywka alkoholowa to potoczna nazwa zabiegu implantacji (zaaplikowania pod skórę) Disulfiramu – leku, który przez wiele lat dostępny był pod nazwą Esperal. Preparat ten służy wywołaniu u pacjenta silnej awersji do alkoholu, dzięki czemu łatwiej jest mu utrzymać abstynencję. Osoby zdecydowane skorzystać z takiego rozwiązania, mogą poddać się implantacji Disulfiramu w moim gabinecie w Puszczykowie koło Poznania. Jaka jest cena wszycia Esperalu? Czy trzeba mieć receptę na ten lek? Czy zabieg refundowany jest przez NFZ? Pacjenci często zwracają się do mnie z takimi pytaniami. Jeśli i Ty poszukujesz na nie odpowiedzi, znajdziesz je w poniższym artykule.
Zgodnie z Ustawą z 26.10.1982 roku „O wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi” w Polsce bezpłatne leczenie alkoholizmu przysługuje zarówno osobom uzależnionym, jak i współuzależnionym. Refundowane jest przez Narodowy Fundusz Zdrowia niezależnie od tego, czy pacjent jest ubezpieczony, czy nie. W drugim przypadku koszty terapii pokrywane są z środków Ministerstwa Zdrowia.
Leczenie alkoholizmu na NFZ odbywa się na oddziałach szpitalnych (stacjonarnych lub dziennych) oraz w poradniach terapii uzależnień, które mają podpisaną stosowną umowę z Narodowym Funduszem Zdrowia. Osoby, które decydują się na taką terapię, mają zapewniony bezpłatny dostęp do:
Jak widać, powyższa lista świadczeń nie obejmuje leczenia wspierającego terapię uzależnień, jakim jest wszywka alkoholowa. NFZ refunduje wyłącznie leki potrzebne w nagłych stanach lub te, które niezbędne są w kuracji przewlekłych dolegliwości spowodowanych chorobą alkoholową. Implantacja Disulfiramu jest zabiegiem komercyjnym, który wykonywany jest wyłącznie w prywatnych gabinetach lekarskich.
Disulfiram nie jest preparatem refundowanym przez NFZ, ponieważ nie stanowi on prostego remedium na chorobę alkoholową ani leku znoszącego niekorzystne dla zdrowia skutki przewlekłego picia. Nie mieści się zatem w definicji określonej Ustawą „O wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi”. Nie zmienia to faktu, że wszywka alkoholowa to niezwykle pomocne uzupełnienie terapii uzależnienia od alkoholu.
Disulfiram jest związkiem, który blokuje metabolizm alkoholu etylowego – powoduje, że w po jego spożyciu w organizmie kumuluje się aldehyd octowy odpowiedzialny za nieprzyjemne objawy kaca. Pacjent znajdujący się pod wpływem Esperalu odczuwa je znacznie silniej i dłużej niż osoba z fizjologiczną przemianą materii.
O ile stopniowe uwalnianie się zaszytego pod skórą Disulfiramu do krwioobiegu nie powoduje żadnych skutków u osoby trzeźwej, łączenie tej substancji z alkoholem wywołuje silne nudności, wymioty, bóle głowy, zaburzenia ciśnienia krwi, duszność, a nawet objawy psychotyczne. W zależności od dawki przyjętego etanolu może nawet dojść do stanu zagrożenia życia. To właśnie obawa przed złym samopoczuciem skutecznie zniechęca alkoholików do picia.
Wszywka alkoholowa działa około 12 miesięcy. Choć nie jest lekarstwem na uzależnienie, pozwala wytrwać w trzeźwości dostatecznie długo, by w tym czasie podjąć skuteczną terapię. Tym samym dzięki Esperalowi alkoholik zyskuje szansę na powrót do normalnego życia.
Choć ani Disulfiram, ani wszywka alkoholowa są refundowane przez NFZ, nie oznacza to, że leczenie tym preparatem można podjąć bez przepisu lekarza. Przeciwnie – w aptekach zamienniki Esperalu dostępne są wyłącznie na receptę, a zabieg jego implantacji musi zostać poprzedzony konsultacją lekarską. Nie każdy bowiem może poddać się tego rodzaju terapii.
Podczas szczegółowego wywiadu specjalista ustala, czy w przypadku danego pacjenta nie zachodzą przeciwskazania do wszycia Esperalu. Należą do nich:
Wszywka alkoholowa to zabieg mikrochirurgiczny, wykonywany w znieczuleniu miejscowym. Dlatego lekarz musi także ustalić wszystkie parametry tej procedury, by była ona całkowicie bezpieczna. Wywiad służy także dostosowaniu stężenia preparatu do potrzeb pacjenta oraz przekazania mu informacji na temat możliwych skutków ubocznych.
Jeśli zgłosisz się na wszycie Esperalu do mojego gabinetu w Puszczykowie, nie musisz wcześniej kontaktować się z lekarzem. Jestem chirurgiem i posiadam specjalizację w zakresie leczenia uzależnień. Konsultację poprzedzającą implantację Disulfiramu przeprowadzam przed zabiegiem. Nie potrzebujesz także recepty na ten preparat, ponieważ dostępny jest na miejscu.
Mimo, że wszywka alkoholowa nie jest refundowana, pacjent nie musi obawiać się wysokich kosztów. W moim gabinecie cała procedura – wraz z konsultacją przed zabiegiem, implantacją Disulfiramu, profilaktycznym podaniem antybiotyku, a następnie kontrolą i zdjęciem szwów kosztuje 900 zł Jeśli pacjent zgłosi się do mnie z własnym lekiem (zakupionym w aptece na receptę otrzymaną od innego lekarza), cena jest o 200 zł niższa.
Jeśli koszt wykonania nierefundowanej wszywki alkoholowej wydał Ci się wysoki, zastanów się, jak ogromne sumy możesz oszczędzić, nie wydając ich na co dzień na alkohol. Nie zapominaj też, że gdy podejmujesz leczenie alkoholizmu, stawką jest Twoje zdrowie, godne życie i spokój Twoich bliskich. Biorąc pod uwagę, jak bardzo Disulfiram może dopomóc Ci w utrzymaniu abstynencji, fakt, że wszywka alkoholowa nie jest refundowana, nie powinien być dla Ciebie przeszkodą.