Zerwij z nałogiem już dziś!
Zadzwoń: +48 784 441 285



Tabletka „dzień po” a alkohol – czy ma wpływ na działanie antykoncepcji awaryjnej?

Tabletka „dzień po” to awaryjna, postkoitalna metoda antykoncepcyjna, czyli taka, jaką możesz zastosować po odbyciu stosunku płciowego bez odpowiedniego zabezpieczenia, aby zapobiec niechcianej ciąży. Lek kupisz w aptece na receptę. Jego prawidłowe zastosowanie jest bezpieczne i ma wysoką skuteczność. Jaki wpływ na działanie tabletki „dzień po” ma alkohol? Czy możesz skorzystać z tej metody antykoncepcji po zakrapianej trunkami imprezie? Po jakim czasie od wzięcia tabletki „dzień po” możesz pić alkohol? Poniżej znajdziesz odpowiedzi na te i podobne pytania.


Jak działa tabletka „dzień po”?

Nim zastanowimy się nad połączeniem tabletki „dzień po” i alkoholu, warto przyjrzeć się zasadom działania tej pierwszej. Ich znajomość pozwala lepiej zrozumieć możliwy wpływ alkoholu na skuteczność i bezpieczeństwo awaryjnej antykoncepcji.

Przyjmowana drogą pokarmową tabletka „dzień po” może zawierać jedną z dwóch substancji czynnych – lewnorgestrel lub octan uliprystalu. Substancje te wywołują zmiany w gospodarce hormonalnej kobiety, na skutek których nie może dojść do połączenia plemnika z komórką jajową lub – jeśli już to nastąpiło – zagnieżdżenia się zygoty w jamie macicy.

Tabletka „dzień po” nie jest lekiem wczesnoporonnym, z którym często bywa utożsamiana. Takie preparaty wywołują skurcze mięśniówki macicy, co powoduje wydalenie zarodka już po jego zagnieżdżeniu się. Antykoncepcja awaryjna działa na innej zasadzie i na znacznie wcześniejszym etapie. Dlatego należy zastosować ją jak najszybciej – w przypadku lewonorgestrolu nie później niż w ciągu 72 godzin po odbytym stosunku, a w przypadku octanu uliprystalu – nie później niż po 120 godzinach. O wyborze preparatu zawsze decyduje lekarz, biorąc przy tym pod uwagę nie tylko czas, jaki upłynął od stosunku bez zabezpieczenia, ale też ewentualne przeciwwskazania do zastosowania leku.

Kiedy stosuje się tabletkę „dzień po”?

Tabletka „dzień po” zapobiega niepożądanej ciąży po stosunku płciowym bez żadnego zabezpieczenia lub w sytuacji, gdy użyte metody zawiodły czy też zostały zastosowane nieprawidłowo(np. w przypadku pęknięcia prezerwatywy czy pominięcia dawki doustnej antykoncepcji). Decydując się na skorzystanie z „tabletki po”, musisz pamiętać o kilku jej ograniczeniach.

Antykoncepcja awaryjna – jak sama nazwa wskazuje – nie może stanowić regularnej metody zabezpieczenia przed niechcianą ciążą. Zastosowana jednorazowo – o ile nie ma ku temu indywidualnych przeciwwskazań – uznawana jest za bezpieczną. Oznacza jednak wprowadzenie do organizmu dużej dawki substancji czynnej, która zaburza gospodarkę hormonalną i regulowane przez nią procesy fizjologiczne. Może też powodować skutki uboczne (np. nudności, wymioty, biegunkę), które na dłuższą metę nie służą zdrowiu.

Zwróć także uwagę, że „tabletka po” nie chroni przed chorobami przenoszonymi drogą płciową, a tym samym nie jest sposobem na bezpieczny seks poza stałym związkiem. Awaryjna antykoncepcja nie chroni także w pełni przed ciążą. Oczywiście żadna metoda nie ma stuprocentowej skuteczności, ale przy zastosowaniu zabezpieczenia przed stosunkiem ryzyko jest mniejsze niż w przypadku „tabletki po”, kiedy prawdopodobieństwo ciąży rośnie z każdą godziną.

Tabletka dzień po a picie alkoholu

Czy alkohol ma wpływ na działanie „tabletki po”?

Alkohol i tabletka „dzień po” to częste połączenie, ponieważ pod wpływem tego pierwszego łatwo dochodzi do nieplanowanych zbliżeń płciowych. Alkohol działa odprężająco, dodaje pewności siebie, znosi zahamowania społeczne, może budzić ochotę na seks, „wyłączając” przy tym myślenie o konsekwencjach. Stan upojenia alkoholowego sprzyja też zachowaniom nieostrożnym, w tym nieprawidłowemu stosowaniu antykoncepcji. Dylemat, czy można zażyć tabletkę „dzień po” po alkoholu, nie należy więc do rzadkości.

Łączenie jakichkolwiek leków z alkoholem jest niewskazane, ponieważ etanol może osłabiać ich działanie lub wchodzić w niebezpieczne dla zdrowia (a nawet życia) interakcje. Jak wygląda to w przypadku preparatu, jakim jest tabletka „dzień po”? Alkoholnie ma bezpośredniego wpływu na działanie hormonów zawartych w przyjmowanych doustnie preparatach antykoncepcyjnych. Nie zmienia to faktu, że łącząc antykoncepcję hormonalną w postaci tabletek (w tym – „dzień po”) z trunkami musisz zachować ogromną ostrożność.

Picie alkoholu a tabletka dzień po

Jakie ryzyko wiąże się z łączeniem tabletki „dzień po” z alkoholem?

Znasz już mechanizm działania tabletki „dzień po”. Alkohol nie może go zmienić, ale może wpłynąć na czynniki, od których zależy skuteczność preparatu:

  • spowodować, że zbyt późno podejmiesz decyzję o wizycie u lekarza i zastosowaniu antykoncepcji awaryjnej (alkohol może ograniczyć możliwość racjonalnego osądu sytuacji),
  • utrudnić prawidłowe metabolizowanie tabletki „dzień po” (trawienie alkoholu jest dla organizmu dużym obciążeniem),
  • wywołać zatrucie alkoholowe z objawami (wymiotami, biegunką), których skutkiem do krwioobiegu nie wchłonie się dostatecznie duża dawka leku,
  • zaostrzyć możliwe objawy niepożądane po zażyciu tabletki „dzień po” (przyczynić się do zaburzeń gastrycznych, które normalnie by nie wystąpiły).

Reasumując, alkohol odbiera pełnię kontroli nad własnym działaniem, a przede wszystkim może spowodować zaburzenia wchłaniania, które obniżają skuteczność antykoncepcji hormonalnej. Jeśli zdarzyło Ci się wypić przed stosunkiem bez zabezpieczenia, a nie chcesz zajść w ciążę, bezwzględnie zrezygnuj z dalszego spożywania trunków. Jak najszybciej skontaktuj się z lekarzem, ponieważ w przypadku tabletki „dzień po” znaczenie ma czas, w jakim zostanie przyjęta. Nie pij alkoholu przez co najmniej kilka godzin po zażyciu leku, by zdążył się prawidłowo wchłonąć. Jeśli w tym czasie wystąpią u Ciebie wymioty lub biegunka, szybko przyjmij jeszcze jedną dawkę leku.

Tabletka „dzień po” a wszywka alkoholowa

Pacjentki, które w moim gabinecie implementują wszywkę alkoholową w Poznaniu i okolicach, pytają czasem o ryzyko łączenia alkoholu i tabletki „dzień po” przy wszywce alkoholowej. Odradzam przede wszystkim jakiekolwiek próby łączenia alkoholu z Disulfiramem, ponieważ mogą być nawet śmiertelnie niebezpieczne. Preparat powoduje silne objawy zatrucia alkoholowego. Oznacza to między innymi zaburzenia wchłaniania (m.in. wymioty, biegunkę), z czego wynika, że pijąc alkohol w czasie terapii Disulfiramem nie można liczyć na skuteczność antykoncepcji postkoitalnej.

Jednocześnie mogę zapewnić, że sama w sobie wszywka na działanie tabletki „dzień po”nie ma żadnego wpływu. Jeśli zachowujesz abstynencję, możesz bezpiecznie stosować każdą antykoncepcję hormonalną. Disulfiram jest całkowicie obojętny dla organizmu tak długo, jak długo się sięgniesz po alkohol.

Masz dość? Pragniesz rzucić nałóg alkoholowy?
Potrzebujesz profesjonalnego wsparcia?


Zapraszam do kontaktu! Jestem, by Tobie pomóc.

+48 784 441 285