Zerwij z nałogiem już dziś!
Zadzwoń: +48 784 441 285



Kiedy można prowadzić samochód po wypiciu piwa?

Prowadzenie samochodu pod wpływem alkoholu jest wykroczeniem lub nawet przestępstwem. Artykułom z Kodeksu wykroczeń podlegają kierowcy, u których wykryte zostanie od 0,2‰ do 0,5‰ etanolu we krwi (to tyle, co od 0,1 mg do 0,25 mg w 1 dm3 wydychanego powietrza). W przypadku wyższych stężeń alkoholu osoba prowadząca pojazd zostanie pociągnięta do odpowiedzialności karnej, co może oznaczać nawet więzienie i konfiskatę pojazdu. Jazda z <0,2‰ etanolu we krwi nie wiąże się z żadnymi konsekwencjami prawnymi.

Ile piwa wolno wypić, by prowadzić samochód?

Skoro polskie prawo nie przewiduje kar dla osób, które prowadzą pojazdy mechaniczne z niewielkim stężeniem alkoholu we krwi, zapewne chcesz wiedzieć, ile piwa możesz wypić na imprezie, by bezpiecznie (i bezkarnie!) wrócić do domu własnym samochodem. Oczywiście piwa mają różną moc, ale przyjmijmy, że zawiera 5% alkoholu, co oznacza około 20 g czystego etanolu w 0,5 l trunku.

Ilość promili we krwi równa jest wadze spożytego etanolu podzielonej przez iloczyn masy ciała i współczynnika zawartości wody w organizmie, który u mężczyzn wynosi 0,7, a u kobiet 0,6. Oznacza to, że ważący 90 kg mężczyzna, prowadząc samochód po jednym piwie, (0,5 l) popełniłby wykroczenie.

20 g: (90 kg x 0,7) = 0,32‰

Dopuszczalna dla przykładowego kierowcy ilość trunku to 0,3 l piwa o mocy 5% – po tej ilości maksymalne stężenie alkoholu we krwi wyniesie 0,19‰.

Ile czasu musi minąć, by siąść za kierownicą po 2-3 piwach?

Wieczór zakrapiany alkoholem zwykle nie kończy się na jednym piwie. Zastanawiasz się, ile czasu od zakończenia konsumpcji musi upłynąć, by bezpiecznie prowadzić samochód? Stężenie alkoholu we krwi początkowo będzie wzrastać, a mniej więcej po 30-60 minutach od wypicia ostatniej dawki zacznie spadać – średnio 0,12‰ na godzinę. Mężczyzna ważący 90 kg musi więc odczekać z jazdą co najmniej 2 godziny, by prowadzić po jednym piwie, co najmniej 5 godzin – po dwóch piwach, a po 3 piwach co najmniej 7,5 godziny.

Powyższe wyliczenia są oczywiście przykładowe, a przy tym mało precyzyjne. Musisz wziąć pod uwagę nie tylko takie czynniki, jak moc trunku, masa ciała i płeć. Znaczenie mają także takie zmienne, jak:

  • ogólny stan zdrowia i samopoczucie psychiczne,
  • leki zażywane na stałe lub w dniu konsumpcji alkoholu,
  • ilość i rodzaj pokarmów spożywanych przed, w trakcie i po wypiciu piwa.

W praktyce więc trudno Ci będzie jednoznacznie określić, ile piwa możesz wypić, by nie popełnić wykroczenia za kierownicą, a także – po jakim czasie od zakończenia konsumpcji możesz bezpiecznie prowadzić. To indywidualna i zmienna kwestia.

Czy można bezpiecznie prowadzić auto po wypiciu piwa?

W rzeczywistości nie ma czegoś takiego, jak bezpieczna ilość piwa za kierownicą. Bezpieczna jest wyłącznie jazda na trzeźwo. Wprawdzie przy niewielkim stężeniu alkoholu we krwi prowadzenie samochodu nie jest przestępstwem ani nawet wykroczeniem, każda ilość trunku może negatywnie wpłynąć na możliwości kierowcy. Po źle przespanej nocy nawet kilka łyków piwa może obniżyć Twoją zdolność koncentracji, spowolnić reakcje na zmienną sytuację na drodze, wywołać senność. W trosce o bezpieczeństwo swoje i innych uczestników ruchu nie ryzykuj więc takiej jazdy.

Czy mimo świadomości powyższych zagrożeń, zdarza Ci się sięgać po piwo w czasie, gdy prowadzisz samochód? Jeśli nie umiesz oprzeć się takiej pokusie, być może potrzebujesz wsparcia. Skutecznym sposobem na utrzymanie woli abstynencji jest wszywka alkoholowa. Na zabieg implantacji substancji, która hamuje potrzebę sięgania po alkohol, zapraszam do mojego gabinetu w Puszczykowie koło Poznania.

Masz dość? Pragniesz rzucić nałóg alkoholowy?
Potrzebujesz profesjonalnego wsparcia?


Zapraszam do kontaktu! Jestem, by Tobie pomóc.

+48 784 441 285