Zerwij z nałogiem już dziś!
Zadzwoń: +48 784 441 285Czym różni się stan nietrzeźwości od stanu wskazującego na spożycie alkoholu?

Prowadzenie pojazdów mechanicznych pod wpływem jakiejkolwiek ilości alkoholu jest ryzykowne ze względu na bezpieczeństwo wszystkich uczestników ruchu, włącznie z nietrzeźwym kierowcą. To zdecydowanie najważniejszy, ale nie jedyny argument za tym, by nigdy nie siadać za kierownicą po wypiciu piwa czy wódki. Z pewnością wiesz, że takie postępowanie może wiązać się także z konsekwencjami prawnymi, i to niezależnie od tego, jak sprawnie będziesz radzić sobie na drodze po kieliszku.

Od czego zależy kara za jazdę pod wpływem alkoholu?

W polskim ustawodawstwie zdefiniowane zostały dwa stany, jakie dotyczyć mogą nietrzeźwego kierowcy. Różnica między nimi jest istotna o tyle, że wpływa na wymiar kary, jakiej podlega kierujący pojazdem. Zgodnie z treścią art. 46 Ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi:

 • stan po użyciu alkoholu (potocznie nazywany stanem wskazującym na spożycie alkoholu) zachodzi, gdy zawartość alkoholu w organizmie wynosi lub prowadzi do:
 • stężenia we krwi od 0,2‰ do 0,5‰ alkoholu albo
 • obecności w wydychanym powietrzu od 0,1 mg do 0,25 mg alkoholu w 1 dm3,
 • stan nietrzeźwości zachodzi, gdy zawartość alkoholu w organizmie wynosi lub prowadzi do:
 • stężenia we krwi powyżej 0,5‰ alkoholu albo
 • obecności w wydychanym powietrzu powyżej 0,25 mg alkoholu w 1 dm3.

Osoba, która kieruje pojazdem w stanie po użyciu alkoholu, popełnia wykroczenie z art. 87 Kodeksu wykroczeń. Kierowca w stanie nietrzeźwości zaś popełnia przestępstwo i podlega odpowiedzialności karnej na mocy art. 178 Kodeksu karnego.

Jakie są konsekwencje kierowania pojazdem w stanie po użyciu alkoholu?

W związku z faktem, że z roku na rok rośnie liczba wypadków drogowych, których uczestnicy znajdują się pod wpływem trunków, w październiku 2023 roku weszły w życie zmiany w Kodeksie wykroczeń, które – po raz kolejny już – zaostrzyły dotychczasowe kary za kierowanie w stanie po użyciu alkoholu. W chwili obecnej osoba, która popełni takie wykroczenie:

 • zostanie ukarana grzywną od 2500 zł do nawet 30 000 zł albo aresztem (do 30 dni),
 • straci prawo do prowadzenia pojazdów na okres od 6 miesięcy do 3 lat,
 • otrzyma 15 punktów karnych.

Wysokość grzywny zależy od sytuacji majątkowej kierującego pojazdem w stanie po użyciu alkoholu. Warto wiedzieć, że jeśli kierowca popełni to samo wykroczenie po raz drugi w ciągu 2 lat, zapłaci grzywnę podwójnej wysokości.

Jakie są kary za prowadzenie pojazdu w stanie nietrzeźwości?

OD 1 października 2023 roku obowiązuje także nowelizacja Kodeksu karnego, zgodnie z którą kierowcy prowadzącemu pojazd w stanie nietrzeźwości grozi:

 • kara pozbawienia wolności do lat 3,
 • zakaz prowadzenia pojazdów na okres od 3 do 15 lat,
 • kara pieniężna od 5000 zł do 60 000 zł (na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym i Pomocy Postpenitencjarnej),
 • ok. 15 punktów karnych,
 • konfiskata pojazdu (w przypadku, gdy stężenie alkoholu we krwi przekracza 1,5‰).

Podobnie jak w przypadku jazdy w stanie po użyciu alkoholu nietrzeźwi kierowcy muszą liczyć się z wyższym wymiarem kary przy recydywie – grozi im pozbawienie wolności nawet do 5 lat, konieczność uiszczenia świadczenia nie mniejszego niż 10 000 zł oraz nawet dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów. Jeszcze surowsze przepisy dotyczą kierowców, którzy pod wpływem alkoholu spowodują wypadek drogowy, zwłaszcza ze skutkiem śmiertelnym.

Jeśli chcesz uniknąć odpowiedzialności karnej za jazdę pod wpływem alkoholu, po prostu nigdy nie pij wówczas, gdy planujesz prowadzić. Jeśli trudno Ci w takich sytuacjach oprzeć się pokusie wypicia choćby niewielkiej ilości trunku, to prawdopodobnie przyda Ci się wsparcie, jakie mogę Ci zaoferować. Twoją wolę utrzymania abstynencji wzmocni wszywka alkoholowa! Zapraszam do mojego gabinetu w Puszczykowie koło Poznania.

Masz dość? Pragniesz rzucić nałóg alkoholowy?
Potrzebujesz profesjonalnego wsparcia?


Zapraszam do kontaktu! Jestem, by Tobie pomóc.

+48 784 441 285