Zerwij z nałogiem już dziś!
Zadzwoń: +48 784 441 285



Czy można prowadzić auto po wypiciu niewielkiej ilości wódki?

Zgodnie z przepisami polskiego prawa kierowca, u którego badanie alkomatem wykaże mniej niż 0,1 mg alkoholu w 1 dm3 wydychanego powietrza (co jest odpowiednikiem <0,2‰ etanolu we krwi), nie poniesie żadnych konsekwencji. Skoro wypicie niewielkiej ilości alkoholu przez osobę prowadzącą samochód jest dopuszczalne, jak przeliczyć tę liczbę na kieliszki wódki?

Ile może wypić kierowca, by nie ponieść kary za jazdę pod wpływem alkoholu?

Jeśli chcesz policzyć, ile wódki możesz wypić, by nie popełnić wykroczenia za kierownicą, możesz skorzystać z poniższego wzoru:

K x W x P = A

gdzie K to współczynnik ilości wody w organizmie (0,7 dla mężczyzn a 0,6 dla kobiet), W – masa ciała, P to stężenie alkoholu w promilach (dopuszczalne wynosi 0,19‰), a A – ilość czystego alkoholu. Przykładowo, jeśli jesteś mężczyzną o masie ciała 75 kg, podczas jazdy samochodem możesz mieć niespełna 10 g etanolu we krwi:

75 kg x 0,7 × 0,19‰ = 9,97 g

Oznacza to, że możesz wypić nieco mniej niż kieliszek 40% wódki o objętości 30 ml. Taka ilość trunku zawiera bowiem 10 g czystego etanolu.

Ze względu na różnice w budowie ciała i sposobie metabolizowania alkoholu, kobiety po wypiciu tej samej ilości trunku mają większe stężenie alkoholu we krwi niż mężczyźni. Jeśli jesteś kobietą o masie ciała 60 kg, ilość spożytego alkoholu, przy której nie popełnisz wykroczenia za kierownicą, to niespełna 7 g, czyli około 20 ml wódki.

60 kg x 0,6 × 0,19‰ = 6,84 g

Ile czasu musi minąć, by można prowadzić auto po wódce?

Po spożyciu kilku kieliszków wódki w żadnym wypadku nie możesz prowadzić pojazdów mechanicznych. Jeśli na drugi dzień chcesz kierować autem, koniecznie sprawdź alkomatem, czy stężenie alkoholu w wydychanym przez Ciebie powietrzu osiągnęło dopuszczalne wartości. A jak oszacować zawczasu, ile wódki możesz spożyć na imprezie, by rano pojechać samochodem do pracy?

Ludzki organizm metabolizuje około 0,1‰–1,5‰ alkoholu na godzinę (dla bezpieczeństwa przyjmijmy, że 0,1‰). Stężenie etanolu we krwi zaczyna spadać 30-60 minut po spożyciu ostatniej dawki. Jeśli więc planujesz wsiąść do samochodu po 8 godzinach od spożycia ostatniego kieliszka, w chwili zakończenia konsumpcji nie możesz mieć więcej niż 0,9‰ alkoholu we krwi (przez 7 godzin spadnie o około 0,7‰, czyli do dopuszczalnego stężenia <0,2‰). Z pomocą wyżej przedstawionego algorytmu nietrudno policzyć, że przykładowy mężczyzna o masie ciała 75 kg może wypić w takiej sytuacji około 140 ml wódki (bo około 47 g czystego etanolu), a przykładowa kobieta ważąca 60 kg – niespełna 100 ml (około 32 g etanolu).

Dlaczego prowadzenie samochodu po wódce nie jest bezpieczne?

Przeprowadzone powyżej wyliczenia są orientacyjne. W praktyce stężenie alkoholu we krwi po wypiciu wódki zależy nie tylko od płci i masy ciała, ale od wielu innych czynników:

  • wieku,
  • rzeczywistej zawartości wody w organizmie,
  • ogólnego stanu zdrowia,
  • diety (pokarmów spożywanych przed, po i w trakcie konsumpcji alkoholu),
  • zażywanych leków,
  • samopoczucia psychicznego.

Zachowaj znaczny odstęp czasu pomiędzy spożywaniem trunków a prowadzeniem pojazdu, i to nie tylko dlatego, że nawet minimalne ilości wódki powodują „stan po użyciu alkoholu” opisany w art. 87 Kodeksu wykroczeń. Znacznie mniejsze stężenie alkoholu we krwi niż dopuszczalne może spowodować u Ciebie zaburzenia uwagi, ograniczyć koordynację ruchowo-wzrokową i skutkować tragicznym wypadkiem!

Jeśli zdarza Ci się wsiadać do samochodu po wódce, bo nie potrafisz oprzeć się pokusie picia nawet wówczas, gdy musisz prowadzić, prawdopodobnie potrzebujesz przejąć kontrolę nad nawykiem spożywania alkoholu. Mogę Ci w tym pomóc. Prowadzę terapię Disulfiramem, czyli z wykorzystaniem tzw. wszywki alkoholowej, która ułatwia zachowanie abstynencji. Zapraszam do kontaktu!

Masz dość? Pragniesz rzucić nałóg alkoholowy?
Potrzebujesz profesjonalnego wsparcia?


Zapraszam do kontaktu! Jestem, by Tobie pomóc.

+48 784 441 285