Zerwij z nałogiem już dziś!
Zadzwoń: +48 784 441 285



Detoks alkoholowy – na czym polega i dlaczego warto go wykonać przed wszyciem Disulfiramu?

Wielu pacjentów zgłasza się do mojego gabinetu w Puszczykowie koło Poznania z prośbą o detoks alkoholowy, często mając przy tym na myśli uwolnienie ich od nałogu. Usługa implantacji Disulfiramu (Esperalu), jaką świadczę, nie jest jednak tym samym, co odtrucie alkoholowe, nazywane potocznie detoksem. Wykonanie wszywki ma zapobiegać sięganiu po alkohol, ale nie niweluje skutków długotrwałego picia. Niemniej, nim zdecydujesz się na to niezwykle pomocne w walce z uzależnieniem rozwiązanie, warto poddać się detoksowi alkoholowemu. W Poznaniu znajduje się wiele placówek, które świadczą taką usługę w bezpiecznych, kontrolowanych warunkach. Ja mogę służyć Ci pomocą z chwilą, gdy już wzmocnisz swój organizm i będziesz miał „trzeźwą” motywację do zerwania z nałogiem.


Co to jest i czemu służy detoks alkoholowy?


Spożywanie alkoholu prowadzi do zatrucia jego szkodliwymi metabolitami (głównie – aldehydem octowym), a także powoduje wypłukiwanie niezbędnych dla zdrowia witamin i minerałów. Detoks alkoholowy to zabieg, który służy przywróceniu zaburzonej równowagi organizmu. Pozwala na usunięcie substancji toksycznych i uzupełnienie powstałych na skutek picia niedoborów.


Gdy alkoholik chce zachować trzeźwość, towarzyszy mu przemożne uczucie głodu alkoholowego oraz takie objawy, jak drżenie rąk, ból głowy czy nudności. Samopoczucie może wówczas poprawić kolejna dawka alkoholu – na tym właśnie polega mechanizm uzależnienia. Detoks alkoholowy pozwala na przerwanie ciągu picia, znosząc nieprzyjemne symptomy abstynencji.


Detoks alkoholowy nie uwalnia od nałogu. Służy jedynie poprawie stanu zdrowia i znosi fizyczny przymus picia. Jednak będąc w dobrej formie, można podjąć właściwą terapię, skoncentrowaną na leczeniu psychicznego uzależnienia od alkoholu. Na tym etapie także warto zdecydować się na implantację Disulfiramu, który ułatwia zachowanie abstynencji.


Kto może skorzystać z detoksu alkoholowego?


Z oferowanego w wielu placówkach w Poznaniu detoksu alkoholowego skorzystać może każda osoba po zatruciu alkoholowym. Oznacza to, że taka procedura nie jest przewidziana wyłącznie dla osób uzależnionych. Do stosownego ośrodka mogą także zgłosić się osoby, które nie piją na co dzień, ale spożyły zbyt dużą ilość alkoholu na raz (np. nie znając granic swoich możliwości) i mają problem z powrotem do równowagi.


Detoks alkoholowy rekomendowany jest w szczególności osobom – niezależnie od płci i wieku – które od dłuższego czasu pozostają w ciągu alkoholowym, a skutki przewlekłego picia odbijają się niekorzystnie na ich zdrowiu. Nawet jeśli alkoholik nie zdecyduje się po odtruciu na dalszą walkę z chorobą, taka procedura poprawi jego ogólną kondycję, a w niektórych sytuacjach może nawet uratować mu życie.


Detoks alkoholowy bywa pomocny przed implantacją Disulfiramu. Działanie preparatu polega na blokowaniu metabolizmu alkoholu, więc osoba znajdująca się pod jego wpływem doznaje silnych i nieprzyjemnych objawów zatrucia. Łączenie Disulfiramu z alkoholem może być nawet śmiertelnie niebezpieczne, więc przed zabiegiem pacjent musi być co najmniej przez dobę całkowicie trzeźwy. Jeśli ma problem z utrzymaniem abstynencji, powinien poddać się odtruciu.


Jak przebiega detoks alkoholowy?


Detoksowi alkoholowemu zwykle towarzyszą przykre objawy zespołu abstynencyjnego, takie jak drgawki, biegunki, wymioty, wahania ciśnienia krwi. Trzeźwiejącemu alkoholikowi mogą przydarzyć się stany lękowe, niekontrolowane napady agresji, halucynacje, a nawet myśli samobójcze. Dlatego jeśli zdecydujesz się poddać odtruwaniu, zrób to pod kontrolą lekarza.


Procedurę detoksu alkoholowego poprzedza wywiad lekarski, podczas którego zostaniesz zapytany, od jak dawna nadużywasz alkoholu, czy cierpisz na inne przewlekłe choroby i przyjmujesz na stałe leki. Na podstawie badania krwi i moczu lekarz oceni aktualny stan Twojego zdrowia i ustali dawki substancji, które zostaną Ci podane w ramach odtrucia.


Podczas detoksu alkoholowego Twój organizm zostanie odpowiednio nawodniony, wzmocniony glukozą, witaminami (głównie z grupy B) i elektrolitami (potasem, magnezem). By znieść objawy zespołu abstynencyjnego, lekarze mogą podać Ci leki uspokajające i nasenne. W zależności od stanu Twojego zdrowia i stopnia uzależnienia od alkoholu, odtruwanie potrwa od 2 do 10 dni.


Jakie są efekty detoksu alkoholowego?


W procesie odtruwania alkoholowego parametry biochemiczne w Twoim organizmie zostaną ustabilizowane i – w miarę możliwości – przywrócone do normy. Ustąpią także objawy zespołu abstynencyjnego. Tym samym zniesione zostaną fizjologiczne mechanizmy uzależnienia – organizm nie będzie „domagał się” kolejnej dawki alkoholu, niezbędnej do zachowania dobrego samopoczucia.


Przerwanie ciągu alkoholowego to dla Ciebie szansa, by na dobre uwolnić się od nałogu. Dzięki detoksowi ustąpią fizyczne dolegliwości, znacząco poprawi się Twoja kondycja i nastrój. Będziesz mieć więcej energii, łatwiej Ci będzie z optymizmem spojrzeć w przyszłość i znaleźć w sobie autentyczną motywację do zmian. To pierwszy krok, jakiego Ci trzeba, by przejąć kontrolę nad swoim życiem, którym zawładnął alkohol.


Oczywiście po zakończeniu detoksu alkoholowego nie będziesz jeszcze osobą wolną od nałogu. Złudne będzie także przekonanie, że walkę z nim możesz wygrać samodzielnie. Mimo dobrego samopoczucia powinieneś nadal zostawać pod specjalistyczną opieką i kontynuować podjętą terapię. W przeciwnym razie przy pierwszej okazji znów sięgniesz po alkohol, co najprawdopodobniej skończy się ciągiem alkoholowym.


Jak postąpić po detoksie alkoholowym?


Alkoholizm to przewlekła, trudna w leczeniu choroba, która czyni ogromne spustoszenia zarówno w życiu alkoholika, jak i jego bliskich. Im szybciej podejmiesz kompleksową walkę z nałogiem, tym większa szansa, że ocalisz swoje zdrowie, rodzinę, karierę zawodową, finanse. Dlatego wykorzystaj szansę, jaką stanowi chwila trzeźwości i dobrego samopoczucia po zakończonym detoksie alkoholowym.


Podstawową metodę leczenia alkoholizmu stanowi psychoterapia. Pozwala ona na zmianę schematów myślenia i działania składających się na mechanizm nałogu, a także – jeśli to potrzebne – na skonfrontowanie się z problemami, które stały się przyczyną choroby. Osoby zdecydowane zerwać z uzależnieniem zachęca się także do udziału w spotkaniach Wspólnoty AA i w programie Dwunastu Kroków.


W leczeniu alkoholizmu można również zastosować farmakoterapię. Jak dotąd nie wynaleziono leku, który stanowiłby proste remedium na tę chorobę. Takie preparaty, jak Disulfiram, którym leczenie oferuję w swoim gabinecie w Puszczykowie pod Poznaniem, pomagają osobom po detoksie alkoholowym na długo zachować trzeźwość. Ta zaś jest niezbędnym warunkiem skutecznej psychoterapii.

Masz dość? Pragniesz rzucić nałóg alkoholowy?
Potrzebujesz profesjonalnego wsparcia?


Zapraszam do kontaktu! Jestem, by Tobie pomóc.

+48 784 441 285