Zerwij z nałogiem już dziś!
Zadzwoń: +48 784 441 285



Czy cukrzyk może pić alkohol?

Cukrzyca nie bez powodu nazywana jest chorobą cywilizacyjną. W Polsce cierpi na nią ponad 3 miliony ludzi, a kolejnych 4,5-5 milionów jest nią zagrożonych. Najczęstsze postacie choroby to typ pierwszy – związany z niedoborem insuliny – oraz typ drugi, w którym komórki organizmu niedostatecznie reagują na produkowaną przez trzustkę insulinę. Wówczas nie są one w stanie zaabsorbować z krwioobiegu odpowiedniej ilości węglowodanów. Podstawowym objawem choroby jest podwyższony poziom glukozy we krwi. Na skutek tego zaburzenia dochodzi do zmian w różnych narządach ciała – wątrobie, naczyniach krwionośnych, układzie nerwowym. Nieleczona cukrzyca powoduje wiele zaburzeń metabolicznych i powikłań. Czy w ich obliczu cukrzyk może pić alkohol?

Wpływ alkoholu na organizm a cukrzyca

Jeśli chorujesz na cukrzycę i zastanawiasz się, czy możesz bezpiecznie pić alkohol, powinieneś zdawać sobie sprawę, w jaki sposób wpływa on na organizm. Zapewne wiesz, że im większą dawkę alkoholu etylowego przyjmiesz, tym silniej zaburza on procesy metaboliczne – zarówno u cukrzyków, jak i u zupełnie zdrowych osób. Dla tych pierwszych jednak zmiany te są znacznie bardziej niebezpieczne.

Picie alkoholu wiąże się z niebezpiecznymi dla cukrzyków wahaniami cukru. Nawet spożywany w niedużych dawkach, w ciągu pierwszych godzin podnosi poziom glukozy we krwi. Następnie (po kilku godzinach) jej stężenie się zmniejsza, często dość gwałtownie, co z kolei może prowadzić do hipoglikemii. Wątroba obciążana jest bowiem usuwaniem z organizmu toksycznych metabolitów alkoholu i słabiej przetwarza znajdujące się w krwioobiegu cukry.

Wpływ alkoholu na organizm a cukrzyca

Alkohol a leki zażywane przez cukrzyków

Pijąc alkohol przy cukrzycy, musisz liczyć się z tym, że spożycie większej ilości trunków wiąże się z koniecznością czasowej zmiany dawkowania leków. Problem ten nie dotyczy jedynie chwilowego wzrostu zapotrzebowania na insulinę. Alkohol, zwłaszcza spożywany w dużych ilościach, może bowiem prowadzić bowiem do rozregulowania całej gospodarki węglowodanowej.

Nadużycie alkoholu (czasem nawet jednorazowe) może wiązać się z koniecznością powtórnego ustawienia całego schematu leczenia cukrzycy. Zwykle wiąże się to z pobytem w szpitalu. Powinieneś też pamiętać, że jeśli będziesz spożywać alkohol częściej, dotychczasowe leczenie może być niewystarczające, a przebieg twojej choroby znacznie się zaostrzy.

Alkohol a cukrzyca typu 2

Pacjenci często traktują cukrzycę typu 2 jako lżejszą postać choroby. Wynika to z faktu, że ta odmiana schorzenia zwykle pojawia się z wiekiem – najczęściej u osób po 40-45 roku życia. Rzadko przy tym wymaga leczenia insuliną – najczęstszą formą terapii jest podawanie leków doustnych. Nie oznacza to jednak, że po stwierdzeniu cukrzycy typu II alkohol możesz spożywać w ilościach dopuszczalnych dla zdrowego człowieka.

Rozpoznanie cukrzycy typu 2 zwykle stawiane jest wówczas, gdy choroba trwa już kilka lat. Jej skryty przebieg we wczesnej fazie powoduje powikłania, które odbijają się na stanie całego organizmu. W konsekwencji bardzo zmniejsza się jego tolerancja na szkodliwe substancje. Dlatego lekceważenie kwestii picia alkoholu w cukrzycy typu II jest błędem. Jeśli cierpisz na tę chorobę, powinieneś z znacząco ograniczyć spożycie takich trunków, a najlepiej zrezygnować z niego całkowicie.

Cukrzyca a uzależnienie od alkoholu

Przy cukrzycy alkohol jest szczególnie niebezpieczny dla osób uzależnionych. Mają one bowiem problem z kontrolowaniem ilości spożywanych trunków. Alkoholizm znacząco osłabia, a czasem wręcz odbiera wolę. Dlatego nawet świadomość zagrożenia zdrowia i życia może nie powstrzymać uzależnionego cukrzyka od picia. Często kończy się to tragicznie.

Jeśli czujesz, że picie stało się dla Ciebie nałogiem, a zdiagnozowano u Ciebie cukrzycę, powinieneś podjąć leczenie odwykowe. Z pomocą może przyjść Ci implantacja Disulfiramu – preparatu, który skutecznie zniechęca do sięgania po alkohol. Po konsultacji z diabetologiem możesz podjąć leczenie Disulfiramem w moim gabinecie w Puszczykowie koło Poznania.

Ile alkoholu może pić cukrzyk?

Ile alkoholu może pić cukrzyk?

Jak widać, to, czy cukrzyk może pić alkohol, zależy od stanu jego zdrowia. Jeśli w Twoim przypadku choroba doprowadziła już do zaburzeń pracy narządów wewnętrznych, zaawansowanej miażdżycy, problemów z krążeniem czy schorzeń neurologicznych, bezwzględnie powinieneś zrezygnować ze spożywania alkoholu. W przebiegu cukrzycy wskazaniem do abstynencji jest także alkoholizm.

Nawet jeśli Twój ogólny stan zdrowia jest dobry, a leczenie powoduje, że poziomy cukru utrzymują się w przedziale prawidłowych wartości, picia alkoholu jest ryzykowne. Jeśli zatem zdecydujesz się na okazjonalne sięgniecie po kieliszek, nie zapominaj o kilku ważnych zasadach:

  • cukrzyca i alkohol to złe połączenie – musisz pić go ostrożnie i z umiarem,
  • bądź przygotowany na to, że po kilku godzinach od wypicia pierwszego kieliszka grozi ci hipoglikemia,
  • zwracaj uwagę, ile cukrów zawiera spożywany trunek i dostosuj odpowiednio dawkę leków.

Ostatni punkt jest szczególnie istotny w przypadku, gdy sięgasz po słodkie nalewki, likiery czy dosładzane piwo. Nie zapominaj też, że nawet gdy wybierasz trunki bez dodatkowych cukrów (np. wódkę), ich znaczne dawki zawierają wypijane przy tej okazji napoje – cola, tonic, oranżada, a nawet soki owocowe. Musisz więc uwzględnić je przy przeliczaniu dawek leków czy insuliny. Alkohol w drinkach pij tylko wówczas, gdy przygotowałeś je samodzielnie lub gdy dokładnie znasz proporcje wszystkich użytych składników.

Z cukrzycą można żyć. O stan swojego zdrowia zadbasz najlepiej, pamiętając o regularnej kontroli poziomu glukozy we krwi i o okresowych wizytach u lekarza diabetologa. Poziom cukru wyregulujesz, jeśli będziesz stosować odpowiednią dietę i dbać o zachowanie prawidłowej masy ciała. Walce z chorobą sprzyja też odpowiednia dawka ruchu i regularny wypoczynek. Taki reżim może nawet pozwolić Ci na ograniczenie dawek zażywanych leków. Ze względu na powyższe korzyści warto zaniechać picia alkoholu całkowicie.


Masz dość? Pragniesz rzucić nałóg alkoholowy?
Potrzebujesz profesjonalnego wsparcia?


Zapraszam do kontaktu! Jestem, by Tobie pomóc.

+48 784 441 285