Zerwij z nałogiem już dziś!
Zadzwoń: +48 784 441 285



Jakie są sposoby na alkoholizm?

Alkoholizm jest chorobą cywilizacyjną, czyli taką, która dotyka istotnego odsetka populacji i której źródłem nie jest zakażenie, ale styl życia we współczesnym, cywilizowanym świecie. Choć w dzisiejszych czasach o alkoholizmie mówi się coraz więcej, nadal nie poświęca mu się – w szkolnictwie czy w mediach – dostatecznie wiele uwagi. Obiegowa wiedza na temat tej choroby bazuje na stereotypach, w znacznej mierze mijając się z prawdą. Na przykład w wielu przypadkach stygmatyzuje się tych, którzy zbyt często zaglądają do kieliszka, bez zrozumienia mechanizmu, który do tego zmusza. Tymczasem alkoholizm może dotknąć każdego – zarówno osoby z tzw. marginesu społecznego, jak i wykształconych, zamożnych ludzi, cieszących się powszechnym szacunkiem.

W swojej praktyce lekarskiej na co dzień spotykam się z ludźmi, którzy z rozmaitych względów chcą ograniczyć spożywanie alkoholu. Niestety, nieczęsto zdarza się, by pacjenci w pełni rozumieli swój problem, i to wcale nie dlatego, że nie są gotowi przyznać, że są chorzy. Wiele osób jest przeświadczonych, że istnieją proste sposoby na alkoholizm, a ich zastosowanie pomoże im odzyskać kontrolę nad piciem, czyli powrócić do towarzyskiego spożywania trunków bez przykrych konsekwencji. Niestety, jak dotąd nie wynaleziono lekarstwa na tę poważną, wyniszczającą zarówno alkoholików, jak i ich bliskich chorobę. Można jednak wdrożyć złożone postępowanie, które pozwala dobrze z nią funkcjonować.

W jaki sposób unikać nadużywania alkoholu?

Picie alkoholu samo w sobie nie jest złe, o ile spożywa się go sporadycznie, w niewielkich ilościach. Niestety, granica pomiędzy piciem towarzyskim a niebezpiecznym nałogiem jest bardzo płynna, a mechanizm rozwoju choroby nie został w pełni wyjaśniony. Aby nie popaść w alkoholizm, nie wolno przeoczyć u siebie takich symptomów, jak:

  • częsta potrzeba wspomagania się alkoholem w rozmaitych sytuacjach, np. dla dodania pewności siebie przed trudną rozmową, na poprawę nastroju, itp.;
  • sięganie po alkohol w momentach, gdy jest to niewskazane czy niebezpieczne, np. od rana, w czasie pracy, podczas opieki nad dzieckiem;
  • picie w samotności i ukrywanie tego faktu przed bliskimi;
  • brak kontroli nad ilością spożywanych trunków (trudność z powstrzymaniem się przed wypiciem kolejnego kieliszka);
  • dyskomfort związany z powstrzymywaniem się od konsumpcji alkoholu,;
  • zwiększona tolerancja na alkohol – potrzeba wypijania coraz większych dawek alkoholu, celem odczucia pożądanych efektów.

Jeśli obserwujesz u siebie którykolwiek z tych problemów, to – nawet jeśli nie czujesz się alkoholikiem – jesteś na najlepszej drodze do uzależnienia. Być może jednak nie jest jeszcze za późno na to, by sięgnąć po relatywnie proste sposoby na alkoholizm, czyli ograniczyć spożycie alkoholu do minimum. Możesz to osiągnąć np.:

Zakupy alkoholu w supermarkecie

  • kupując tylko tyle alkoholu, ile jednorazowo planujesz wypić;
  • unikając sytuacji, w których zwykle pijesz za dużo;
  • zamiast mocnych trunków, wybierając niskoprocentowe
  • prosząc bliskich o wsparcie w ograniczaniu picia alkoholu.

Takie postępowanie uchroniło wiele osób przed nieuleczalną chorobą alkoholową.

Jakie są farmakologiczne sposoby na alkoholizm?

Choroby alkoholowej zwykle nie można się wyleczyć farmaceutykami. Najczęściej niezbędne jest wdrożenie złożonej terapii, dzięki której pacjent jest w stanie żyć w trzeźwości, choć nigdy nie przestanie być alkoholikiem. Niemniej istnieją farmakologiczne sposoby na to, by zniechęcić chorego do picia. Jak wywołać wstręt do alkoholu? Najskuteczniejszą metodą jest wszywka alkoholowa, jaką wykonuję w swoim gabinecie.

Wszywka polega na podskórnej implantacji Disulfiramu (dawniej – Esperalu) – preparatu, z którego substancja czynna stale uwalnia się do krwioobiegu, blokując działanie enzymu odpowiedzialnego za metabolizm alkoholu. W efekcie spożycie nawet niewielkich jego dawek skutkuje nieprzyjemnymi objawami zatrucia alkoholowego (wypicie dużej ilości alkoholu może być śmiertelnie niebezpieczne). To zaś niszczy jeden z podstawowych mechanizmów nałogu.

Alkohol w znacznej mierze uzależnia dlatego, że jego picie aktywuje znajdujący się w mózgu układ nagrody, pobudza wydzielanie dopaminy, endorfin – innymi słowy, wywołuje dobre samopoczucie. Z chwilą, gdy Twój mózg „nauczy się”, że alkohol nie wiąże się z przyjemnością, lecz z bólem i dyskomfortem, pozbędziesz się trudnego do opanowania odruchu sięgania po trunki w rozmaitych sytuacjach.

Metody farmakologiczne są skuteczne także w przypadku fizycznego głodu alkoholowego (czyli szeregu przykrych objawów somatycznych, takich jak drżenie rąk, nudności czy ból głowy), który może zmuszać Cię do sięgnięcia po kolejny kieliszek, kiedy próbujesz wytrzeźwieć. Wówczas wskazany jest detoks alkoholowy, który służy przywróceniu równowagi organizmu i pozwala na przerwanie ciągu picia.

Młode osoby uwikłane w alkoholizm i nałóg alkoholowy

Czy można definitywnie pozbyć się nałogu?

Wyżej opisane sposoby na alkoholizm niwelują szereg fizycznych objawów tej choroby i ułatwiają utrzymanie abstynencji. Niestety, nieczęsto mówi się o tym, że uzależnienie od alkoholu, to przede wszystkim choroba ducha, a nie ciała. Dlatego wymaga ona psychoterapii, której skuteczność w największej mierze zależy od motywacji i konsekwencji pacjenta. Co więcej, takie leczenie nie wyzwala od uzależnienia raz na zawsze. Alkoholik może nauczyć się szczęśliwe żyć w trzeźwości, ale potencjalnie w każdej chwili (np. w okresie żałoby albo zawodowego kryzysu) może powrócić do nałogu. Z tego względu nawet po zakończonej sukcesem terapii nigdy już nie powinien sięgać po choćby najmniejsze dawki alkoholu.

Leczenie alkoholizmu metodami psychoterapii to proces, podczas którego masz okazję skonfrontować się z przyczynami swojego problemu i wypracować alternatywne do picia sposoby radzenia sobie z nimi. Terapia pozwoli Ci także wzmocnić poczucie własnej wartości, poprawić relacje z innymi ludźmi, dostrzec nowe, konstruktywne cele i odnaleźć poczucie sensu życia. Jeśli szukasz sposobu na alkoholizm – swój czy swoich bliskich, koniecznie zgłoś się do jednego z licznych w Poznaniu ośrodków leczenia alkoholizmu. Ja zaś zapraszam do mojego gabinetu w Puszczykowie koło Poznania, gdzie wykonuję zabieg implantacji Disulfiramu – leku, który skutecznie zniechęca do sięgania po alkohol.


Masz dość? Pragniesz rzucić nałóg alkoholowy?
Potrzebujesz profesjonalnego wsparcia?


Zapraszam do kontaktu! Jestem, by Tobie pomóc.

+48 784 441 285