Zerwij z nałogiem już dziś!
Zadzwoń: +48 784 441 2855 objawów uzależnienia od alkoholu

Jak przejawia się alkoholizm? Objawy można pogrupować na kilka rodzajów, przyjmując, że obecność co najmniej trzech symptomów świadczy o chorobie alkoholowej. Oznaki alkoholizmu mogą występować pojedynczo lub równocześnie, a także nasilać się wraz z postępowaniem choroby alkoholowej. Poniżej znajdziesz 5 objawów uzależnienia od alkoholu wraz ze szczegółowym opisem.


#1 Pierwsze oznaki alkoholizmu: Głód alkoholowy

Początki alkoholizmu objawiają się tzw. głodem alkoholowym, czyli stanem, który można porównać do długiego nieprzyjmowania posiłków lub płynów. Głód ten jest tak silny, że chory skupia się wyłącznie na tym, by jak najszybciej zdobyć alkohol. Dyskomfort objawia się zarówno psychicznie, jak i fizycznie – osoba uzależniona od alkoholu może odczuwać na przykład silny ból żołądka, ból głowy czy kołatanie serca.

Dla osób zmagających się z głodem alkoholowym trunek z etanolem stanowi swego rodzaju remedium na wszystkie dolegliwości. Objaw ten pojawia się najczęściej wtedy, gdy chory ma do czynienia z nieprzyjemnymi emocjami, takimi jak osamotnienie, wstyd, odrzucenie czy poczucie braku sensu. Sięgnięcie po alkohol wydaje się najprostszym sposobem na stłumienie negatywnych emocji, a występowanie głodu alkoholowego dodatkowo utwierdza chorego w tym przekonaniu.

Głód alkoholowy nasila się podczas spotkań towarzyskich z osobami pijącymi, a także w trakcie wizyt w miejscach, które kojarzą się choremu z imprezowaniem. Objawy uzależnienia mogą się wzmagać nawet podczas oglądania reklam napojów procentowych czy zakupów w sklepie. Najsilniejszy głód występuje w początkowym okresie odstawienia trunków, choć może on również pojawiać się później – jest to jedna z podstawowych przyczyn przerwania abstynencji.

mężczyzna z piwem i pierwsze objawy uzależnienia od alkoholu

#2 Początki alkoholizmu: Problemy z kontrolowaniem picia

O upośledzonej zdolności kontrolowania zachowań związanych z piciem alkoholu mówimy wtedy, gdy chory odczuwa trudności w powstrzymywaniu się od sięgania po trunek, a także nie potrafi kontrolować ilości wypijanego alkoholu oraz czasu picia. Chory może wpadać w tzw. ciąg alkoholowy, czyli picie kilka dni z rzędu. Przyczyną ciągu może być chęć pozostania w stanie upojenia lub poradzenie sobie z kacem.

O ciągu alkoholowym możemy mówić w odniesieniu do weekendowego imprezowania, które jest bardzo często praktykowane przez młodych ludzi. Wiele osób wypija też „na rozluźnienie” 1-2 piwa każdego wieczoru, twierdząc, że potrafi to kontrolować. Takie codzienne picie może być początkiem alkoholizmu – wystarczy zrezygnować z codziennego rytuału, by odczuć skutki odstawienia, które są kolejnym objawem choroby alkoholowej.


#3 Objawy alkoholizmu: zespół odstawienny

Alkoholowy zespół odstawienny występuje wtedy, gdy chory rezygnuje ze spożywania alkoholu. Wskutek abstynencji pojawiają się objawy somatyczne i psychiczne, które wynikają z nagłego odstawienia. Mogą one wystąpić zarówno u osób długotrwale nadużywających alkoholu, jak i u tych, które mają za sobą wyłącznie pojedynczy epizod.

Za objawy abstynencyjne odpowiada etanol, który przyczynia się do występowania zmian w wydzielaniu neuroprzekaźników, co prowadzi do obniżenia aktywności mózgu i przyzwyczajenia się do obecności używki. Wyróżniamy dwa rodzaje alkoholowego zespołu odstawiennego: niepowikłany i powikłany.

Niepowikłany zespół abstynencyjny

Występuje zdecydowanie częściej niż powikłany, a jego objawy nie stwarzają zagrożenia dla życia, choć należą do nieprzyjemnych. O niepowikłanym zespole odstawiennym możemy mówić w przypadku pojawienia się co najmniej trzech z poniższych objawów:

 • drżenie mięśni,
 • nudności,
 • wymioty,
 • nadmierna potliwość,
 • kołatanie serca,
 • podwyższone ciśnienie tętnicze,
 • ogólne osłabienie organizmu,
 • problemy ze snem,
 • ból głowy,
 • nadwrażliwość na światło i dźwięk,
 • nadmierne pobudzenie,
 • uczucie niepokoju.

Powikłany zespół abstynencyjny

Zespół powikłany występuje rzadziej niż niepowikłany – najczęściej u osób, które długotrwale nadużywają alkoholu. Stan ten może zagrażać życiu, dlatego chory wymaga specjalistycznej opieki medycznej. W powikłanym zespole abstynencyjnym występują następujące objawy alkoholizmu:

 • Majaczenie alkoholowe – znane także jako delirium tremens, majaczenie drżenne lub biała gorączka. Wiąże się z występowaniem urojeń i może trwać do tygodnia. Mogą mu towarzyszyć zaburzenia rytmu serca i wzrost ciśnienia krwi.
 • Halocynoza alkoholowa – psychoza alkoholowa, w której dominują halucynacje wzrokowe, słuchowe lub dotykowe. Może utrzymywać się nawet kilka tygodni.
 • Paranoja alkoholowa – znana również jako zespół Otella, wyróżnia się m.in. urojeniami i manią prześladowczą.
 • Zespół Korsakowa – wiąże się z niedoborem witaminy B1 i objawia zaburzeniami funkcji poznawczych, zaburzeniami świadomości oraz problemami z poruszaniem się.
objawy uzależnienia od alkoholu

#4 Objawy uzależnienia: zmiana tolerancji na alkohol

Wysoka tolerancja na alkohol bywa nazywana „mocną głową” i mogą na nią wpływać wiek, płeć oraz masa ciała danej osoby. Tolerancję na alkohol można również zwiększyć poprzez regularne spożywanie wysokoprocentowych napojów – jest to więc jeden z objawów alkoholizmu, a zarazem sygnał ostrzegawczy, którego nie należy bagatelizować. Tolerancja na alkohol rośnie wraz z rozwojem choroby alkoholowej – w związku z tym, że chory znacznie trudniej osiąga stan upojenia, zaczyna pić coraz więcej.

Jest to bardzo niebezpieczne, gdyż niekontrolowane picie może prowadzić do przekroczenia śmiertelnej dawki alkoholu. W końcowej fazie alkoholizmu tendencja ta się jednak odwraca i już niewielka ilość trunku sprawia, że chory odczuwa jego działanie. Dzieje się tak ze względu na obniżoną aktywność enzymów odpowiedzialnych za metabolizowanie alkoholu oraz z powodu postępującego wyniszczenia organizmu.

#5 Alkohol w centrum życia

Choroba alkoholowa daje różne objawy: niektóre z nich są bagatelizowane (np. wieczorne piwo na rozluźnienie), a inne uznawane za powód do dumy (np. mocna głowa). Symptomy te stopniowo nakładają się na siebie, a chory organizuje swoje życie w taki sposób, by mieć jak najwięcej czasu na picie. Osoba uzależniona od wysokoprocentowych trunków zaczyna zaniedbywać obowiązki i relacje, a alkohol staje się dla niej głównym źródłem przyjemności i sposobem na spędzanie wolnego czasu. Dzieje się tak mimo wiedzy na temat skutków nadużywania alkoholu na zdrowie fizyczne i psychiczne, którą chory konsekwentnie bagatelizuje.

Masz objawy alkoholizmu? Sprawdź, co możesz zrobić

Przyznanie się przed sobą do problemów z alkoholem jest sporym osiągnięciem i pierwszym krokiem do zmiany stylu życia. Pamiętaj jednak, że takie oświadczenie musi się wiązać z podjęciem odpowiednich kroków. Warto zastanowić się nad przyczyną sięgania po alkohol – może robisz to, by stłumić negatywne emocje albo dlatego, że nie możesz przestać imprezować?

Z alkoholizmem można radzić sobie na kilka sposobów. Pierwszym z nich jest psychoterapia i praca nad wyjściem z uzależnienia pod opieką specjalisty. Drugim – rozpoczęcie leczenia farmakologicznego z użyciem Disulfiramu (Esperalu), czyli preparatu ułatwiającego utrzymanie abstynencji. Przed implantacją wszywki warto udać się na detoks alkoholowy prowadzony pod kontrolą lekarza.

Masz dość? Pragniesz rzucić nałóg alkoholowy?
Potrzebujesz profesjonalnego wsparcia?


Zapraszam do kontaktu! Jestem, by Tobie pomóc.

+48 784 441 285