Zerwij z nałogiem już dziś!
Zadzwoń: +48 784 441 285



Czy można prowadzić samochód po wypiciu kieliszka wina?

Zgodnie z polskim prawem osoba kierująca pojazdem mechanicznym nie poniesie żadnych konsekwencji prawnych, jeśli w czasie kontroli drogowej stężenie alkoholu w wydychanym przez nią powietrzu będzie mniejsze niż 0,1 mg w 1 dm3. Liczba ta odpowiada wartości mniejszej niż 0,2‰ alkoholu we krwi. Czy to oznacza, że możesz prowadzić samochód po wypiciu niewielkiej ilości wina?

Ile wina wolno wypić, by można kierować pojazdem?

Przeciętny kieliszek wina to 100 ml trunku zawierającego 12% czystego etanolu. Z każdym kieliszkiem wypijasz więc około 10 g alkoholu. Liczbę tę możesz przeliczyć na promile według wzoru:

P = A / K x W

gdzie P to stężenie alkoholu w promilach, A – ilość czystego alkoholu w gramach, W – masa ciała w kilogramach, a K – współczynnik zawartości wody w organizmie (o,7 dla mężczyzn, 0,6 dla kobiet). Mężczyzna o masie ciała 80 kg po wypiciu kieliszka wina ma 0,18‰ alkoholu we krwi, a kobieta ważąca 60 kg – 0,28‰. Oznacza to, że przykładowy mężczyzna nie poniesie konsekwencji za jazdę tuż po wypiciu jednej lampki wina, ale nie może wypić dwóch. Przykładowa kobieta zaś nie może prowadzić auta, dopóki etanol w jej organizmie nie zostanie przynajmniej częściowo zmetabolizowany.

W jakim czasie organizm metabolizuje kieliszek wina?

Dorosły człowiek „spala” przeciętnie 0,1-0,15‰ alkoholu w ciągu godziny. Przez pierwszych 30-60 minut stężenie etanolu we krwi rośnie (alkohol przenika do krwioobiegu) i dopiero po tym czasie zaczyna spadać. Dokładny czas wchłaniania alkoholu zależy od wielu czynników, np. proces ten jest szybszy przy konsumpcji napojów gazowanych, a wolniejszy po spożyciu obfitego posiłku.

Czas, w jakim alkohol osiąga maksymalne stężenie we krwi, to nie jedyny relatywny czynnik, jaki trzeba uwzględnić, rozważając, czy i kiedy można usiąść za kierownicą po kieliszku wina. W grę wchodzi wiele innych indywidualnych uwarunkowań, m.in.:

  • wspomniana już płeć i masa ciała, ale też wzrost i wiek,
  • faktyczna zawartość wody w organizmie,
  • rodzaj i ilość pokarmów spożywanych przed, w trakcie i po wypiciu alkoholu,
  • przyjmowane leki,
  • ogólny stan zdrowia,
  • samopoczucie psychiczne.

Innymi słowy, trudno ci będzie oszacować, po jakiej ilości wypitego wina możesz prowadzić samochód, nie narażając się na konsekwencje prawne w razie kontroli drogowej. Możesz co najwyżej monitorować stężenie alkoholu w wydychanym powietrzu alkomatem.

Czy można bezpiecznie prowadzić auto po kieliszku wina?

Choć prowadzenie pojazdów mechanicznych po spożyciu niewielkiej ilości wina nie musi pociągać za sobą odpowiedzialności karnej, postępowanie takie w żadnym razie nie jest odpowiedzialne. Nawet dopuszczalne stężenie alkoholu we krwi może spowodować rozproszenie uwagi, pogorszenie koordynacji ruchowo-wzrokowej, senność. Sądzisz, że doskonale znasz swój organizm i wiesz, po jakiej ilości wina jesteś w stanie bezpiecznie prowadzić? Nikt nie może mieć pewności, ponieważ tolerancja na alkohol jest zmienna i zależy od wielu czynników. Nie ma czegoś takiego, jak bezpieczna dawka alkoholu, więc nigdy nie siadaj za kierownicą pod jego wpływem!

Jeśli trudno Ci powstrzymać się od picia alkoholu, gdy musisz prowadzić samochód, prawdopodobnie przyda Ci się moja pomoc. Wykonuję zabiegi implantacji Disulfiramu (Esperalu) – leku, który ułatwia utrzymanie abstynencji. Zapraszam do mojego gabinetu w Puszczykowie koło Poznania!

Masz dość? Pragniesz rzucić nałóg alkoholowy?
Potrzebujesz profesjonalnego wsparcia?


Zapraszam do kontaktu! Jestem, by Tobie pomóc.

+48 784 441 285